Detaily programu

Na této stránce naleznete detailní popis doprovodného programu. Informace se můžou mírně změnit a měly by být aktuální.

Legenda k lokacím

PVA EXPO PRAHA
Beranových 667, 199 00 Praha 9
Hotel Duo
Teplická 492, 190 00 Praha 9
Areál Troja
V Holešovičkách 2/747, 180 00 Praha 8
  • N1, N2, N3 - Pavilon Impakt
  • T1, T2 - Objekt poslucháren
Areál Karlov
  • M1, M2, M3 - Ke Karlovu 2027/3, 121 16 Praha 2
  • F1, F2 - Ke Karlovu 2027/5, 121 16 Praha 2
Futurum Music Bar
Zborovská 7, 150 00 Praha 5
12. 2. 2024

Pondělí

19:30 - 21:00

Ice-breakery a seznamovací hry

Přijďte poznat účastníky Fyziklání z celého světa! Program bude probíhat na hotelu Duo.
13. 2. 2024

Úterý

08:30 - 10:30

Doprava do iQLANDIE

Autobusová doprava
Pro účastníky přihlášené na prohlídku expozice je zajištěná autobusová doprava, dorazte prosím na sraz v 8:05 před hotel Duo.
11:00 - 16:00

iQLANDIA

Vstup do expozice
Jen vstup do expozice.
Vstup do expozice + planetárium
Vstup do expozice a projekce filmu v planetáriu.
Vstup do expozice + science show
Vstup do expozice a populárně vědecká show
19:00 - 21:00

Večerní program

Turnaj ve Fermiho odhadech
Fermiho odhad znamená v podstatě pokusit se velmi rychle, často s minimem výzkumu, pouze za použití vašeho intelektu, vypočítat nějakou hodnotu, kterou není triviální získat. Může jít například o počet molekul lithia na Zemi, jak daleko se za svůj život doplavete, kolik je ve Sluneční soustavě šálků vody atd. Tyto otázky vám budeme dávat jednu po druhé a pro vás bude intenzivní soutěží, kdo bude nejblíže pravdivým odpovědím!
14. 2. 2024

Středa

09:00 - 13:00

Kulturní / poznávací exkurze

Jednotlivé exkurze budou specifikovány začátkem ledna.
Prohlídka Valdštejnského paláce a Pražského hradu 1

Komentované prohlídky sídla Senátu Parlamentu České republiky a nejvýznamnějšího českého hradu – pražské dominanty, která je zároveň sídlem prezidenta ČR.

Na prohlídku se dostavte nejpozději v 8:40 na zastávku metra Malostranská; sraz bude u výstupu z metra. Pro dopravu z hotelu můžete využít metro ze stanice Střížkov s přestupem ve stanici Muzeum. Nemějte při sobě nadměrná zavazadla, nože ani žádné další nebezpečné předměty.

Prohlídka Valdštejnského paláce a Pražského hradu 2

Komentované prohlídky sídla Senátu Parlamentu České republiky a nejvýznamnějšího českého hradu – pražské dominanty, která je zároveň sídlem prezidenta ČR.

Na prohlídku se dostavte nejpozději v 9:40 na zastávku metra Malostranská; sraz bude u výstupu z metra. Pro dopravu z hotelu můžete využít metro ze stanice Střížkov s přestupem ve stanici Muzeum. Nemějte při sobě nadměrná zavazadla, nože ani žádné další nebezpečné předměty.

Komentovaná prohlídka Prahy

Prohlídka historického centra jednoho z nejhezčích měst v Evropě.

Na sraz před obchodním domem Palladium na Náměstí republiky se dostavte nejpozději v 10:00. Pro dopravu můžete využít metro ze stanice Střížkov s přestupem ve stanici Florenc, odtamtud pokračujte do stanice Náměstí Republiky.

13:00 - 17:00

Volný program

Účastníci budou mít možnost projít si Prahu sami.
18:00 - 22:00

Večer národů

Večer národů bude příležitostí pro všechny zahraniční (ale i přihlášené české nebo slovenské) účastníky poznat navzájem svoje kultury a dozvědět se o nich spoustu zajímavostí. Každý tým si připraví malé představení své země, které může zahrnovat jídlo, oblečení, písně, tance nebo jiné kulturní obohacení.

Sál bude otevřený od 17:00; od této doby si účastníci budou moct připravovat své stánky.

15. 2. 2024

Čtvrtek

09:00 - 15:30

Jeden den s fyzikou

Jeden den s fyzikou [CS]
Exkurze a přednášky na MFF UK. Detailní program naleznete na webu fakulty. Pokud jste přihlášení přes náš systém, už se dále nikde hlásit nemusíte.
One Day with Physics [EN]
Paralelní program pro anglicky mluvící účastníky
Národní technické muzeum [EN]
Paralelní program pro anglicky mluvící účastníky
13:00 - 14:15

Jeden den s fyzikou, odpolední přednáška 1

When will robots start taking over at Matfyz? [EN]
RNDr. Petr Čermák, Ph.D. | 13:00 - 14:15

Recently, there's been a lot of buzz about which jobs might be taken over by robots in the future. Swiss researchers analyzed 1000 different professions [1] and found that physicists ranked first in terms of being least likely to be replaced by automation. But is it really true? Is physics really safe from being automated by artificial intelligence? Let's dive into the world of physics together and explore where AI is already making an impact. Join me as we ponder the question: When will robots start taking over at Matfyz?

The lecture will take place in N1 lecture hall in the Troja Campus.

Přednáška je primárně určená pro anglicky mluvící účastníky, program probíhá paralelně s českým JDF. Máte-li ovšem o přednášku zájem, můžete se přihlásit také.

14:30 - 15:45

Jeden den s fyzikou, odpolední přednáška 2

Physics and its Place in Economy [EN]
prof. RNDr. Filip Matějka, Ph.D. | 14:30 - 15:45

We will talk about imperfect decision making of humans and about errors in choices that affect the economy. More specifically, we will mostly focus on the implications of noisy information and limited attention. It turns out that models of such behavior can be based on the concept of entropy, which is also widely used in physics.

The lecture will take place in N1 lecture hall in the Troja Campus.

Přednáška je primárně určená pro anglicky mluvící účastníky, program probíhá paralelně s českým JDF. Máte-li ovšem o přednášku zájem, můžete se přihlásit také.

19:00 - 21:00

Panelová diskuze s vědci

Během panelové diskuze se několik špičkových vědců podělí o své osobní zkušenosti, aby vám přiblížili život a práci ve vědě. Pozvání do diskuze přijali

  • prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., FRSC, dr.h.c. | Významný český chemik světového formátu, zabývá se nekovalentní interakcí a působí v pozici Distinguished Chair v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
  • M.Phil Mark Nelson | Zakladatel a výkonný ředitel společnosti Radiant Energy Group, působil také jako konzultant v oblasti čisté energie a v ekologických organizacích po celém světě. O jeho analytických příspěvcích informovaly renomované publikace včetně New York Times, Wall Street Journal a předních evropských deníků.
  • doc. Ing. Vladimíra Petráková Ph.D. | Zabývá se zobrazováním biomolekul pomocí plasmonických nanočástic, je spoluzakladatelkou organizace Czexpats, která je globální sítí pro české vědce.
  • Dr.rer.nat. Lukáš Palatinus | Zabývá se elektronovou krystalografií, určováním struktury nanokrystalů pomocí rozptylu elektronů, působí na Fyzikálním ústavu AV ČR.
  • Ing. Helena Reichlová Ph.D. | Zabývá se spintronikou a magnonikou s cílem přispšt k vývoji nové, udržitelné informační technologie, působí na Fyzikálním ústavu AV ČR.

Diskuzi bude moderovat Mgr. Daniel Dupkala, fyzik, absolvent MFF UK a dlouholetý organizátor FYKOSu, který v letech 2017 až 2022 vedl Fyziklání a významně se zasloužil o jeho rozvoj.

Diskuze bude probíhat v posluchárně N1 v Areálu Troja.

Panelová diskuze s vědci (stream)
Kvůli velkému zájmu nabízíme možnost účastnit se diskuze z jedné z vedlejších poslucháren, do které bude přenášena živě.
16. 2. 2024

Pátek

08:45 - 14:50

Soutěžní den

Prezence týmů
8:45-9:45

Brány areálu se účastníkům otevřou přesně v 8:45.

Otevírací ceremoniál
10:00-10:25

Slavnostní zahájení soutěže a vysvětlení pravidel.

Soutěž
10:30-13:30
FYKOS a jeho akce
13:45-14:00

Seznámení se s FYKOSem během čekání na výsledky

Vyhlášení výsledků
14:00-14:45
Společné focení vítězů
14:45-14:50
10:30 - 11:30

Program pro učitele během soutěže

Mikroskopie skenovací sondou - okno do světa molekul [CS/EN]
Mgr. Martin Švec, Ph.D.

Přednáška vás seznámí s tématikou mikroskopie skenovací sondou, a to konkrétně tématikou skenovací tunelovací mikroskopie a mikroskopie atomárních sil. Dozvíte se, jak tyto techniky fungují a jaké nečekané možnosti nám nabízí možnosti pro výzkum vlastností molekul.

17:30 - 19:00

Rozbor úloh

Rozbor úloh [CS]
Rozbor úloh soutěže s některými z jejich autorů. Rozbor bude probíhat v posluchárně M1 v Areálu Karlov.
Rozbor úloh [EN]
Rozbor úloh soutěže s některými z jejich autorů. Program bude probíhat v posluchárnách F1 a F2 v Areálu Karlov. Anglická alternativa.
19:00 - 00:00

Párty

Přijďte se po Fyziklání setkat s ostatními soutěžícími a organizátory. Párty se bude konat na adrese Zborovská 7, Praha 5 ve Futurum Music Baru a můžete se těšit na DJ Pavla Holého.

Pro dopravu z rozboru úloh můžete dojít na tramvajovou zastávku Albertov, odkud lze tramvají číslo 7 dojet až na zastávku Zborovská.

17. 2. 2024

Sobota

09:30 - 10:30

Přednášky 1. blok

Základy krystalografie [CS]
doc. Ing. Petr Kolenko Ph.D.

Technologie, které nás obklopují, jsou z velké části založené na krystalické povaze materiálu. Seznámíme se s teoretickým popisem krystalů, metodami řešení struktury a praktickými aplikacemi krystalů kolem nás. Dokážeme již spolehlivě předpovídat nové materiály, jejich vlastnosti a užití?

Přednáška bude probíhat v areálu MFF UK na Troje, v posluchárně T1.

Přinese nám jaderná energie zkázu – nebo spásu? [EN]
M.Phil Mark Nelson

Jaderná energie je nejsilnější energií, kterou máme k dispozici. Je však silná v dobrém, nebo ve zlém? Pojďme se s Markem Nelsonem ze společnosti Radiant Energy Group podívat na jedno z nejkontroverznějších témat nejen v současné Evropě, ale na celém světě. Přijďte se svými otázkami, obavami a nápady a bez ohledu na svůj názor na jadernou energetiku se připravte na výzvu.

Přednáška bude probíhat v posluchárně N1 v Areálu Troja

10:50 - 11:50

Přednášky 2. blok

X-Ray Lasery pro novou vědu [EN]
prof. Janos Hajdu

Zajímala vás někdy mechanika laserů a čím se rentgenové lasery liší? Zúčastněte se této přednášky, která vás zasvětí do problematiky rentgenových laserů a prozkoumá rozdíly mezi běžnými lasery a lasery na volných elektronech. Přednáška rovněž představí nové vzrušující poznatky v této oblasti.

Přednáška bude probíhat v posluchárně N1 v Areálu Troja

Honba za pokořením limitů rozlišení optické mikroskopie: nahlédneme světlem do nitra molekul [CS]
Ing. Tomáš Neuman, Ph.D.

Podíváme se společně na principy optické mikroskopie a z nich plynoucí limity jejího rozlišení. Ukážeme si, jak je možné limity konvenčních mikroskopů překonat pomocí fyzikálních triků a chytrého inženýrství. Postupně si představíme koncept superrozlišovací mikroskopie a podíváme se na pár příkladů její realizace. Nakonec se zaměříme na mikroskopickou techniku, která nám dnes umožňuje nahlédnout do nitra jednotlivých molekul organických barviv. Poodhalíme si kvantové principy stojící za jejich zobrazením a ukážeme si, co se o takové molekule můžeme dozvědět pomocí světla.

Přednáška bude probíhat v posluchárně T2 v Areálu Troja

Davové šílenství: nečekané chování systémů mnoha hvězd [CS]
Mgr. Jan Ebr, Ph.D. & Ivana Ebrová, Ph.D. & Mgr. František Dinnbier, Ph.D.

Zákony gravitace jsou jednoduché. Když se dvě tělesa přitahují, dají se do pohybu směrem k sobě a pokud se minou, začnou kolem sebe obíhat po elipse - tento problém už za nás vyřešili Kepler a Newton. Jakmile se ale ke dvěma tělesům přidá byť i jen jedno další, problém se náhle zkomplikuje tak, že už nemá obecné řešení. Předpovídat chování tisíců či milionů hvězd, které se všechny navzájem přitahují, se tak zdá být téměř nemožné. Ve skutečnosti v takových systémech - hvězdokupách a galaxiích - najdeme řadu zajímavých zákonitostí. Některé z nich si vysvětlíme na zjednodušených modelech a pak si pomocí mnohočásticových simulací ukážeme, jak se projevují v praxi, tedy spíš v její dobré napodobenině.

Přednáška bude probíhat v posluchárně T1 v Areálu Troja

12:55 - 17:00

Maraton astrofyziky

Máte rádi fyziku a astronomii, je vaším snem namísto filmového maratonu si zajít na maraton astrofyziky, toto je vaše možnost. Níže naleznete 4 přednášky, které si můžete užít všechny či jen některou, možnosti jsou na vás.

13:00 - 13:50

Maraton astrofyziky 1/4

Obecná teorie relativity [CS]
Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
Volitelná přednáška; bude se konat v posluchárně N1 v kampusu Troja.
14:00 - 14:50

Maraton astrofyziky 2/4

Fyzika a vývoj hvězd [CS]
Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
Volitelná přednáška; bude se konat v posluchárně N1 v kampusu Troja.
15:00 - 15:50

Maraton astrofyziky 3/4

Černé díry a gravitační vlny [CS]
Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
Volitelná přednáška; bude se konat v posluchárně N1 v kampusu Troja.
16:00 - 17:00

Maraton astrofyziky 4/4

Experimentální kosmologie [CS]
Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
Volitelná přednáška; bude se konat v posluchárně N1 v kampusu Troja.
19:00 - 22:00

Raut

Po sobotním odborném programu budete mít možnost si popovídat na slavnostní večeři se všemi účastníky, kteří budou zůstávat v Praze až do neděle. Raut se bude konat v pavilonu Impakt v Areálu Troja. Na rautu bude též probíhat slavnostní zakončení celého programu.
18. 2. 2024

Neděle

10:00 - 17:00

Městská hra

Městská hra vás provede napříč Prahou. Začínat budeme v 10:00 v kampusu Karlov, kde si budete moct odložit věci. Utvoříte si malé týmy a společně budete řešit nejrůznější úkoly spojené s ulicemi hlavního města. Nejedná se jen o obyčejnou procházku, budete muset zapojit i svou mysl. Konec hry není pevný, záleží jen na vašich schopnostech.