DOPROVODNÝ PROGRAM FYZIKLÁNÍ

doprovodný program Fyziklání

Fyziklání není pouze jednodenní akce, na kterou přijedete ráno nevyspalí a odpoledne se snažíte stihnout poslední vlak. Nabízíme vám možnost ubytování před soutěží a o víkendu a spoustu doprovodného programu plného fyzikálních přednášek, exkurzí po zajímavých pracovištích a po Praze.

Na program se lze přihlásit při přihlašování se na soutěž v přihlášce. Jednotlivé body programu nejsou povinné, ale doporučujeme Vám je absolvovat, po celou dobu akce Vás budou doprovázet naší organizátoři vyjma volného času, který můžete využít například procházkou po Praze. Více informací získáte den předem, kde konkrétně se máte dostavit a v kolik hodin. Také vás bude doprovázet organizátor.

Program začne rautem večer po soutěži. Přesné časy můžete najít na stránce s programem.

raut - pátek 19:00 - 23:00

Pro všechny soutěžící a doprovod nabízíme pohoštění formou rautu po skončení soutěže. Přesun bude společný s organizátory a je očekáváno společenské oblečení. Raut končí přibližně ve 23:00 s odchodem na TOP Hotel.

přednášky - sobota 9:00 - 11:30

Zajímavé fyzikální přednášky pro středoškoláky a doprovod jak v češtině, tak i v angličtině.

 • Electron microscopy and materials in our vicinity - přednáška docenta RNDr. Miroslava Cieslara, CSc.
  • Electron microscope is a standard research tool enabling a study of a structure of materials with a resolution better than 1e-10 m. The superior resolution originates from a very short wave-length of accelerated electrons, which is by 5-6 orders shorter than the wave-length of a visible light. A principle of electron microscopy will be explained in the lecture and several examples of unexpected features observed in some common materials from our vicinity will be shown.
 • Střípky řemesla pro popis mikrosvěta - přednáška docenta RNDr. Jiří Dolejšího, CSc.
  • Mezi středoškolskou fyzikou a jakýmkoli současným oborem fyziky je docela velká vzdálenost a obvykle tervá několik let vyplněných studiem, než se tako vzdálenost ujde. V přednášce se pokusím ukázat několik výpočtů, odhadů a nástrojů, které student ve středoškolských učebnicicích nenajde, ale dříve nebo později se budou hodit.
 • Is the space weather important for us? - anglická přednáška profesora RNDr. Zdeňka Němečka, DrSc.
  • The lecture briefly touches following topics: space weather definition, space weather and meteorology, solar wind and interplanetary magnetic field, magnetic reconnection, formation and structure of the magnetosphere, major solar wind disturbances, geomagnetic storms and their consequences.
 • Variační principy ve fyzice - přednáška docenta RNDr. Jiří Langra, CSc.
  • Tak zvaný Fermatův princip říká, že světlo se mezi dvěma body šíří tak, aby dráhu proběhlo v co nejkratším čase. To je příklad „variačního principu“. Fermat se domníval, že princip jakési hospodárnosti vývoje představuje základní zákon přírody. „Metafyzický“ charakter tohoto zákona je třeba brát kriticky, variační formulace přírodních zákonů je však nesmírně cenným nástrojem fyziky.

prohlídka - sobota 13:45 - 16:15

Prohlídka bude začínat před budovou nákupního centra Palládium, stanice metra Náměstí republiky.

Planetárium Praha - sobota 17:00 - 19:00

Planetárium se nachází v parku Stromovka při zastávce tramvaje Výstaviště Holešovice.

exkurze - neděle 9:30 - 11:30

V neděli 9:30 - 11:30 budou probíhat exkurze v budově Matfyzu na Karlově. Každá exkurze bude trvat přibližně 20 minut. Kufry si bude možné odložit v uzamknuté místnosti, kde sa bude pak konat závěr Fyziklání.

 • Oddělení fyziky biomolekul - laboratoře Ramanovy spektroskopie
 • Oddělení fyziky biomolekul - modelování biomolekul a potenciálních léčiv
 • Katedra fyziky materiálů - elektronová mikroskopie
 • Katedra fyziky kondenzovaných látek - experimentální metody měření při hydrostatickém tlaku a v nízkých teplotách; příprava monokrystalů - metody přípravy, jak krystaly rostou a proč je připravujeme
Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací